IV. Air-Auto-Moto veteránfest 2006

ArchivArchiv 2006

V sobotu 13. května proběhl hlavní program dalšího ročníku Veteránfestu (12. – 14.5.2006). Plochu letiště v Drahouších zaplnilo na 200 pozemních a vzdušných historických strojů.

Parkoviště opodál zase obsadily automobily diváků, kterých bylo za celý den asi 4 000.

Kromě nich zavítali i jezdci na moderních motocyklech a spousta kolařů, neboť byl teplý a slunečný den.

Byť v závěru akce přišla krátká jarní sprška, samotný program Veteranfestu to nezasáhlo. Déšť přišel až poté, co se všechny historické motocykly a automobily navrátily bezpečně ze spanilé jízdy a výstavy na hradě Helfštýn.

Zatímco účastníci vystavovali své stroje na Helfštýně, proběhla na letišti letecká show. Při ní se předvedly zejména letouny značky Zlín, které se zde od začátku konání Air-auto-moto veteranfestu setkávají.

Nejzajímavějším a nejstarším letounem byl Zlín 126, přestavěný z typu 26, který už neexistuje nikde na světě. S letounem ruské výroby SU se předvedl úřadující mistr světa v letecké akrobacii Petr Biskup.

Kromě pohledu na vystavené veterány a akrobatických letů čekalo na návštěvníky akce občerstvení, prodejní stánky, příjemná hudba a v neposlední řadě již tradičně možnost vyhlídkových letů či seskoků padákem. Časový plán se obešel bez zpoždění, a tak kolem páté hodiny odpolední byly vyhlášeny výsledky. Slavnostní předání pohárů se odehrálo v letištním hangáru, protože krátce předtím se spustil déšť.

Velký dík patří generálnímu sponzoru PP Autocentru Pavla Pilaře a také Pivovaru Zubr, bez jejichž podpory by nebylo možné tuto akci uskutečnit v tak velkolepé podobě. A v neposlední řadě také samotnému letišti Drahotuše, jež nám nejen poskytlo své prostory, ale navíc předvedlo úžasnou leteckou show.

Níže si můžete přečíst, které stroje byly na letošním ročníku pro diváky nejatraktivnější, které stroje odborná porota ocenila jako nejautentičtější a ostatní výsledky. Z fotek se zase přesvědčte, že tato akce rozhodně stojí za vidění. Takže pokud jste letos nepřijeli, budeme se na Vás těšit za 2 roky.

Za Oldtimer Club Helfštýn Vás zdraví Jitka Hanušová

Výsledky IV. AIR-AUTO-MOTO Veteránfest

Odborná soutěž
MOTO: Ardie TM 500, 1927 – Ivo Mikeska
AUTO: Walter Super GB, 1930 – František Gurský

Divácká anketa elegance na letišti v Drahotuších
MOTO:
1. Laurin a Klement, 1904 – Pavel Malaník
2. monocykl Edion, 1894 – Antonín Pavelka
3. Jawa 250 Speciál, 1939 – Tomáš Široký

AUTO:
1. Jaguár XK 120, 1953 – Ing. František Kudela
2. Praga Piccolo, 1929 – Vojtěch Valenta
3. MG A, 1955 – Jiří Janošek

Divácká anketa elegance na hradě Helfštýn
MOTO: Indian Scout, 1926 – Vratislav Hanuš
AUTO: Ford GPW, 1944 – Jaromír Orság

Pohár generálního sponzora PP Autocentrum Škoda
Bristol 400, 1950 – Libor Jelínek

Pohár Pivovaru Zubr
monocykl Edion, 1894 – Antonín Pavelka

Pohár předsedy klubu OCH
Premier 500 SV, 1950 – Antonín Martiš

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ AKCE
Pavel Malaník s replikou čtyřválcového Laurin a Klement z r. 1904