Za veterány do Anglie 2010

ArchivArchiv 2010

Na tradiční návštěvu podzimních veteránských burz v anglickém Netley March a Beauleiu jsme se vydali v sestavě Jirka Zemánek, Pavel Mika, Karel Mika a Michal Kužel. V plánu cesty byla i velká motocyklová muzea v Coventry, Birminghamu a u Sammyho Millera v New Miltonu.
Po celonoční jízdě Německem jsme se v úterních ranních hodinách vylodili v Doveru. Posilněni kelímkem kávy a unaveni dopravní tlačenicí na londýnské okruhu jsme konečně dorazili do Coventry. Muzeum dopravy se nachází v centru tohoto průmyslového města, což dalo zabrat především Jirkovi, který se za volantem řádně zapotil a vyzkoušel si všechny taje jízdy vlevo v hustém městském provozu.

Muzeum dopravy v Coventry je rozsáhlou expozicí mapující kompletní historii výroby motorových vozidel a kol. Muzeum je uspořádáno moderním způsobem s řadou působivých zákoutí, ve kterých je zvukem i obrazem navozena atmosféra doby. Prochází se například starou kovárnou, opravářskou dílnou nebo rozbombardovanými ruinami města.

Ve velkém trenažéru je možné zakusit pocity pilota při překonání rychlostního rekordu. Vše je členěno chronologicky a expozice končí serií cestovních a závodních vozů a motocyklů z konce minulého století. Nevynechali jsme ani krátkou návštěvu města a pietně poseděli v obrovských ruinách katedrály, ze které po německých náletech zůstalo jen obvodové zdivo.
Po trochu divoké noci plné veselých zápletek v kempu poblíž Birminghamu jsme navštívili další velké muzeum věnované pouze motocyklům. Nachází se na předměstí Birminghamu a jde o komplex několika budov spojených s konferenčním sálem, ve kterém k naší smůle probíhal nějaký sjezd „kravaťáků“, kvůli kterému bylo uzavřeno parkoviště před muzeem.

Byli jsme tak nuceni vyzkoušet městskou hromadnou dopravu ze vzdálenějšího záchytného parkoviště. Muzeum je doslova přeplněno motocykly. Najít se zde dá snad všechno, co má řídítka a bylo vyrobeno v Anglii. Motocykly jsou všechny velmi pěkně renovovány. Vzhledem k velkému počtu exponátů jsou řazeny vedle sebe, což trochu ztěžuje jejich prohlídku. Vydrželi jsme u nich skoro celý den.

Další noc v kempu poblíž Lyndhurstu už proběhla v klidu. Ve čtvrtek ráno jsme vyrazili do New Miltonu na jižním pobřeží Anglie, kde má muzeum legenda britského motocyklového sportu Sammy Miller. Tomu se podařilo vybudovat velmi pěknou expozici, kde vedle motocyklů nashromáždil i velké množtví různých doplňků a reklamních předmětů, což dotváří působivost sbírky. Vystaveny jsou i motocykly v původním nerenovovaném stavu. Velmi pěkná je kolekce motocyklů Norton. Početná je i sbírka závodních strojů nejen britské výroby. Muzeum je velmi pestré a musím se přiznat, že získalo mé sympatie.

Ve čtvrtek večer jsme konečně dorazili na burzu v Netley March poblíž přístavního města Southampton. Přímo v areálu burzy je možné postavit stan či zaparkovat obytný automobil, čehož jsme také po tři noci využili. Samotná burza je zaměřena především na motocykly. Na prodej zde najdete řadu motocyklů od těch nejstarších řemenáčů až po japončíky z dob nedávno minulých. Dostupné jsou zde díly hlavně na poválečné anglické motocykly.

Další velká burza v Beauleiu je již zaměřena i na automobily a starožitnosti všeho druhu. Navštívili jsme ji v sobotu spolu s obrovským davem koupěchtivých ostrovanů. Burza vyžaduje několikerou návštěvu, jinak se zde lehce ztratíte v moři stánků, což se mně taky stalo. Kdo chce něco koupit, musí opravdu dobře hledat a hlavně vědět, kam jít!

V neděli jsme se vzdali motocyklů a veteše a pomalu vyrazili po jižním pobřeží Anglie k Doveru. Počasí nám přálo a při zastávce na mysu Beachy Head jsme dokonce okusili koupání v moři. Místo známé jako přírodní rezervace Seven Sisters je na pobřeží mezi městy Seaford a Eastbourne. Jsou to naprosto bílé křídové útesy známé z turistických prospektů. Myslím, že jsme byli touto přírodní scenérií unešeni mnohem víc než burzou v Beauleiu…

Do Čech jsme dorazili v pondělí ráno po propršené úmorné cestě Německem plni dojmů, ale bez kýžených „kostí“.

Za členy výpravy sepsal a fotografiemi doplnil Ing. Karel Mika, jihočeský člen Helfštýnského veteránklubu.