Richard Ponížil

člen

O motocykly a auta, respektive vše, co je trochu cítit benzínem nebo naftou, se zajímám od klukovských let. Můj první stroj, který jsem krotil v nezletilém věku 10-14 let, byl Manet 90 po dědečkovi. Ten správný impuls však přišel po mé účasti na Tourist Trophy v roce 1998, kde jsem mimo vlastního závodu přihlížel dojezdu do cíle veteránského závodu motocyklů. Po návratu do Čech jsem si prohlédl inzeráty a zakoupil mého prvního veterána: ČZ 150 C s platnou SPZ v původním stavu. Oficiální nákup uvedeného motocyklu se uskutečnil 28. 10. 1998.

Určitě upřednostňuji jízdu na motocyklu, ale kabriolet z 50-60. let mě dokáže také oslovit. Prostě svěží vánek tě musí liskat přes hubu. Mojí oblíbenou značkou je ČZ. Po spojení mého sběratelského úsilí s panem Pavlem Čížem se naše sbírka rozkvetla do palety vícero kousků, morálně a historicky vzato je pro mě nejlepším kouskem ona první zakoupená ČZ 150 C.

Nejdelší vzdálenost ujetá po ose byla na motocyklu cca 300 km a autem cca 400 km. Nejoblíbenější veteránská akce? Z toho mála, které jsem obrazil, musím pochválit náš Helfštýnský okruh s jeho rozmanitostí trasy, výstavami na několika náměstích a pestrostí zastoupených značek.

Pokud bych se mohl vrátit v čase, bylo by to do období první republiky. Zaměstnán bych byl jako vojenský pilot-stíhač. Každý den bych jel na motocyklu ČZ 250 Sport na letiště, kde bych usedl do kokpitu stíhačky AVIA B-534 nebo AVIA B-135.

Richard Ponížil