VI. Air-Auto-Moto veteránfest 2010

ArchivArchiv 2010

Druhého květnového víkendu, 7. – 9.5.2010, se na letiště do Drahotuš sjeli příznivci jednostopých, dvoustopých i okřídlených veteránů!

Zázemí akci, na které se setkávají jednostopé, dvoustopé, dokonce i třístopé stroje s letadlovými, poskytuje areál letiště v Drahotuších. Tam se již v pátek sjeli někteří účastníci, aby společně usedli u piva a grilu a za živé hudby akci neoficiálně zahájili.

V sobotu v 10h dopoledne předvedli akrobatičtí letci nad letištěm své pozoruhodné kousky a akce odstartovala. Následovala divácky vděčná prezentace jednotlivých vozidel, kterou spolu s odborným moderátorem mohli komentovat i jejich majitelé a prozradit něco ze zajímavé historie, renovace či jízdních vlastností svého veterána.

Po celou dobu bylo možné korzovat mezi vystavenými stroji, jak pozemními tak vzdušnými, a zblízka prozkoumat jejich detaily. Přihlášených vozidel vyrobených do r. 1980 bylo na 160, ale kromě toho se přijelo podívat zhruba 60 dalších, takže celkový počet strojů, které bylo možné shlédnout, překročil 220 kusů.

Po poledni se většina účastníků vypravila na spanilou jízdu vedoucí lázeňskou kolonádou Teplic n/B do malebného městysu Hustopeče n/B, kde bylo v prostorách zámku připraveno občerstvení a taneční představení.

Vzhledem k tomu, jak si s námi počasí v poslední době zahrává, nevyhnul se déšť ani Veteránfestu. Vhodné útočiště pro diváky a účastníky poskytl letištní hangár, ve kterém byl i registrační stánek OCH. Takový úkryt bohužel nebyl k dispozici při spanilé jízdě, a tak mnozí jezdci promokli. Zejména motoristé na historických strojích zasluhují neskonalý obdiv za to, že se odvážili za tak nestálého počasí na jízdu vyrazit. Posádky v kočárech a kabrioletech ozkoušeli těsnění dveří a nepromokavost sklápěcích střech. Naštěstí déšť vzápětí opět vystřídalo sluníčko a osušilo zmoklé stroje i jezdce. Navzdory tomuto aprílovému počasí se na letišti vystřídalo odhadem cca 6 tisíc diváků a spousta dalších jich mávalo po trase vyjížďky.

Okolo páté hodiny odpolední byly před letištním hangárem vyhlášeny výsledky. Odborná porota složená z klubových členů po celý den hodnotila jednotlivé exponáty a její usnesení si můžete přečíst níže. Kromě toho byly rozdány i poháry sponzorů a starostů měst a vesnic, včetně poháru předsedy klubu OCH.

Doufáme, že se všem účastníkům na „festu“ líbilo a potkáme se zase na dalších klubových akcích.

Divácká soutěž elegance

AUTO
1. Ford T, 1924 J. Richtera
2. Aero 500, 1931 B. Sedláčka
3. Tatra T57, 1932 J. Martináska

MOTO
1. Ariel Square, 1949 T. Helsnera
2. JKB 450, 1930 V. Míčka
3. BMW R12 se sidecarem M. Janíčka

Odborná soutěž elegance

AUTO
1. BMW Isetta, 1957 J. Košutové
2. Aero 50, 1938 J. Čekana
3. Rolls-Royce, 1936 D. Pospíšilíka

MOTO
1. L&K, 1902 P. Malaníka
2. Jawa 250, 1953 L. Skály
3. Ariel Square, 1949 T. Helsnera